Share
Send

Življenje Alije Mustafine

Otroštvo

Aliya se je rodila v športni družini. Njen oče Farhat Mustafin je leta 1976 v Montrealu osvojil bronasto medaljo v grško rimski rvavi. Mati Elena Kuznetsova je poučevala fiziko na šoli. Mimogrede, mlajša sestra Alie Naila je prav tako vključena v gimnastiko in je dosegla mesto mojstra za šport. Vendar pa je dekle po poškodbi zapustilo šport in sodeluje samo na amaterskih tekmovanjih.
V šestih je bila Alia odvedena v športni oddelek. Po razredih je deklica začela zmagovati na tekmah za otroke eno za drugo, sledili so mladi. Skupaj je Musfina osvojila pet najboljših medalj na tretjih tekmah študentov. Toda malo kasneje se je Alija ustavila zaradi treninga zaradi pomanjkanja razumevanja trenerja Dine Kamalove. S svojimi mladimi športniki je izbruhnil konflikt. Kasneje je telovadec še naprej treniral, toda že pri Alexandru Aleksandrovu.

Veliki šport

Jesen 2007 se je Mustafina pojavila na junijskem mednarodnem neuradnem svetovnem prvenstvu. Tam je v Yokohami nagradila pet srebrnih medalj hkrati. V nekaterih vrstah vsesplošnega in absolutnega primata.Dekle je izgubila samo Američani Rebecca Bross, ki je petkrat vzela zlato.

Mladi talent

Toda na juniorskem evropskem prvenstvu leta 2008 v francoskem Clermont-Ferrandu, Alija Mustafina skupaj z Anno Dementievo, Tatyana Nabiyeva, Anastasiya Novikova in Tatyana Solovieva postala vodilna na turnirju v gimnastiki. V vse okoli, kot Aliya vzel srebro, je izgubila Tatiana Nabieva.
Naslednja faza Alia je bila leta 2009 Rusko prvenstvo. V vseh ženskah je Mustafina osvojila zlato medaljo, bila je pred Tatjino Nabijevo in Ksenijo Semenovo. Druga zlata telovadba je zmagala z moskovsko ekipo, na kateri so igrali tudi Elena Zamolodchikova, Julia Berger, Anna Myzdrikova, Maria Chibiskova in Elena Syrnikova. Dekle ni ostalo brez medalj in v nekaterih vrstah vsega okrogle, dobila je zlato, srebro in bron.
Zmagala je na vsepovsod in na pokalu Rusije. Natečaji so se kvalificirali za svetovni pokal. Športnik ni sodeloval v njih, saj ni bila star 16 let. Takoj, petimi zlatimi medaljami je zmagala Aliya Mustafina na Svetovni gimnaziji v Dohi,ona je osvojila celodnevni turnir v talni vadbi, kot del ekipe in v neenakomernih palicah in hlodih. Športniki imajo srebro za svoj trezor.

Trenutek zmage

Leta 2010 je po dolgotrajnem premoru zaradi poškodbe sodeloval v četrti fazi svetovnega prvenstva. Gimnastika je pokazala drugi rezultat pri vajah na žarek in četrto - na neenakomernih palicah.
Sledila je evropsko prvenstvo leta 2010, kjer sta Mustafina skupaj z Ekaterino Kurbatovo, Tatyana Nabiyeva, Anna Myzdrikova in Xenia Semenova osvojila zlato in postala dvakrat srebrna medalja. Malo kasneje je športnik sodeloval v žrebu Open Cup of Japan. S kolegi je premagala gimnastike iz Japonske. Tretji rezultat je pokazal vsestransko Aliya.
Po pokalu Rusije je Musfina osvojil vsestransko finale, pred srebrno medaljo Xenia Afanasyev. Alia je prakticirala na neenakomernih palicah, tam je postala prva, druga je postala v trezorju in tretja na gredi.
Aliya Mustafina na video
Rezultati so pomagali gimnastiki, da pridejo v ekipo za svetovno prvenstvo 2010. Še posebej za njega, dekle zapletla njen program, je študirala "2,5 vijaki Yurchenko."Kot rezultat, je s prvim rezultatom dosegla finale vsega okroglega in prišla v finale 4 vrst. To je bilo nazadnje Svetlana Khorkina leta 1997. V finalu je Alia vzela zlato. Mimogrede, ruska gimnastica, ki je leta 2003 postala svetovni prvak v osebni vsesplošni, je bila nazadnje tudi Svetlana Khorkina. Poleg tega je bila trikrat Mustafina druga v nekaterih vrstah okoli-neravnih palic, obokov in talne vadbe. Na ravnovesju je športnik padel in zato padel iz boja. Prvotno debitantka Aliya Mustafina je osvojila največje število medalj na prvenstvu, Rusija pa je nato na skupinski prireditvi zasedla drugo mesto. Leta 2011 se je Alija začela z govorom na svetovnem prvenstvu. V vsem okolju je vzela srebro.

Trauma

Aprila 2011 je Alija poškodovala nogo na evropskem prvenstvu. Prihajala je po trezorju. Platforma je zapustila dekle v rokah trenerja. Po tem je bil telovadec prisiljen umakniti s tekmovanja. Zdravniki so diagnosticirali - zlom križnih vezi na levi koleni. Športnica je delovala. Med rehabilitacijskim obdobjem brez Aliije je potekalo svetovno prvenstvo. In Mustafina se je začel usposabljati v treh mesecih.

Olimpijske igre 2012

Med pripravami na poletne olimpijske igre se je Mustafina udeležila evropskega prvenstva, prvenstva in pokala Rusije. Športnik je nastopil na olimpijskih igrah v Londonu. V finalu je bila v reprezentanci v ekipnem prvenstvu in na posameznih tekmovanjih. Skupaj z njenimi ruskimi kolegi je v skupinski prireditvi vzela srebro. Poleg tega je Alia vzela bron, v posamezniku vsesplošno. Mimogrede, dekle ni naredil "2,5 vijaki Yurchenko", zaradi česar je bila ranjena. Na neenakomernih palicah je Mustafina osvojila zlato. V novem stoletju je to prvo rusko zlato na olimpijadi v tem športu.